Meer bomen en groen: de voorbereidingen

Zoals op de impressiebeelden te zien is, komt er veel groen bij op de Spuiboulevard. Het gaat om in totaal om zo'n 100 extra bomen en veel planten. Dit is goed voor het voorkomen van hittestress, het opvangen en vasthouden van regenwater en voor veel verschillende dieren en planten.

Groen Spuiboulevard

We richten de straat anders in. De lindebomen die er nu staan moeten we daarvoor verplaatsen. Ze zijn prima verplantbaar.

Een deel verplaatsen we binnen de nieuwe Spuiboulevard van west naar oost. Een ander deel gaat naar de Burg. de Raadtsingel en een klein deel verplaatsen we naar een andere plek in de stad. Het idee is om ze naar de nieuwbouwwijk Oudland te verplaatsen. Deze mogelijkheid onderzoeken we nu.

Voordat we de bomen verplaatsen, bereiden we ze goed voor. We verplanten de bomen maar één keer, zodat ze maar één keer hoeven te wennen aan een nieuwe omgeving. Dat zorgt ervoor dat de bomen meer kans hebben om te overleven en de bomen weer sneller groeien.

De bomen aan de oostkant zijn in het voorjaar van 2024 al voorbereid. De tweede voorbereiding doen we in november 2024. Het is de bedoeling om de bomen binnen de eerste 3 maanden van 2026 te verplaatsen.

Bomen locatie Hellingen/Geldelozepad

Het verplanten van de bomen langs de Hellingen en het Geldelozepad is niet mogelijk en ook niet wenselijk. De abelen langs de Hellingen zijn namelijk oud, hebben gebreken en staan op een plek met veel kabels en leidingen. Daardoor is verplanten niet mogelijk. Daarnaast zijn deze bomen erg kwetsbaar en is de kans klein dat ze het verplanten overleven. Ook de meidoorns langs het Geldelozepad zijn in slechte conditie, hebben weinig wortels en staan op een moeilijke plek, waardoor verplanten geen zin heeft. Het plan voor de woningbouw kan helaas niet ook worden aangepast om deze bomen te behouden, maar we zorgen wel voor nieuwe, groene beplanting rond de nieuwe woningen die beter past bij de ruimte.

Wat gebeurt er bij de voorbereiding?

We bepalen de grootte van de wortelkluit, maken een sleuf en snijden wortels af. De sleuf vullen we op zo’n manier dat de wortels in de gemaakte kluit blijven. Begin 2024 hebben we dit aan 2 kanten gedaan, eind 2024 doen we dat aan een 3e kant. De 4e kant laten we hoe het is om genoeg stevigheid te houden.  

De eerste voorbereiding van de bomen aan de oostkant (bij stadkantoor/Hellingen) gebeurt in het voorjaar van 2025. Ook daar worden uiteindelijk drie kanten rond de bomen gedaan voordat ze in andere grond worden gezet. 

Worden alle bomen verplaatst?

De verplantbaarheid en gezondheid van alle bomen aan de Spuiboulevard is in 2021 onderzocht. Dit is het resultaat: 

  • De 6 iep bomen langs de Achterhakkers zijn in goede staat. Ze hebben een goede toekomstverwachting en zijn goed verplantbaar. Deze bomen krijgen ergens anders in de stad een nieuwe plek. Tijdens het kaderherstel blijven de bomen voorlopig staan. 

  • Van de 48 lindebomen zijn er 44 verplantbaar en 4 zijn niet te verplaatsen. Dat komt bijvoorbeeld doordat ze op hun huidige plek te weinig kluitruimte hebben. Ze staan dan vaak op een nadelige plek. 

  • Van de 44 verplantbare lindebomen verplaatsen we er 16 binnen de Spuiboulevard (van west naar oost). De 28 bomen die in 2024 zijn voorbereid, zetten we binnen de eerste 3 maanden van 2026 in andere grond. Een deel (12 lindes) gaat naar Burgemeester de Raadtsingel en een ander deel (16 lindes) gaat naar een andere locatie in de stad. De wens is om deze naar het nieuwbouwproject Oudland te verplaatsen. We onderzoeken momenteel of dit mogelijk is   

  • We verplanten de bomen maar één keer, zodat ze maar één keer hoeven te wennen aan een nieuwe omgeving. Dat zorgt ervoor dat de bomen meer kans hebben om te overleven en de bomen weer sneller groeien. Ook besparen we kosten vergeleken met twee keer verplaatsen van de bomen, dit zorgt voor minder overlast voor de stad én op de Spuiboulevard kunnen we hierdoor meer verschillende soorten bomen planten. 

  • Er staan 20 wilgen langs de Spuihaven. Daarvan zijn er 12 ziek, hebben een lage overlevingskans en komen niet terug in de nieuwe inrichting. Een deel van de wilgen kan in het nieuwe ontwerp van de Spuiboulevard blijven staan.

Wat komt er voor terug?
  • Aan het water komt ruimte voor een grote helling vol groen (talud) met een wandelroute. We maken openingen in de rietoever. Het wandelpad plaatsen we dichter bij de waterkant. Hierdoor kijk je beter uit op het water. Fijn om een wandeling te maken tussen de bomen en langs het water. Naast de 12 bomen (lindes) die we in andere grond zetten, komen er ongeveer 100 extra bomen en veel planten in het gebied.