Waterschade, wie is waarvoor verantwoordelijk
In buitendijkse gebieden vergoeden standaard verzekeringen vaak geen schade veroorzaakt door hoogwater. Ook de overheid is niet aansprakelijk voor waterschade.
Schade door hoogwater aan buitendijkse gebouwen valt onder de verantwoordelijkheid (zorg) van eigenaar of gebruiker van het gebouw.
- Is de gebruiker niet de eigenaar? Dan valt schade aan het gebouw onder de verantwoordelijkheid van de eigenaar
- Gebruiker is verantwoordelijk voor de schade aan de inboedel (bijvoorbeeld meubels)
- Schade aan auto’s geparkeerd in de openbare ruimte valt onder de verantwoordelijkheid van de eigenaar. Tijdens hoogwater geldt er een versoepeling van de parkeerzones
Geen acuut gevaar
Bij hoogwater zorgt u zelf voor het leegpompen van ondergelopen ruimten. Dit kan door een eigen pomp of u neemt contact op met een rioolbedrijf.
Als uw gebouw blijft onderlopen als gevolg van verstopte riolering in de openbare ruimte, meld u dit via Fixi.
Geen spoed, wel brandweer
Er is geen acuut gevaar, maar u heeft de brandweer wel nodig? Bel dan 0900-0904.
Voorbeelden van geen acuut gevaar zijn:
- er is risico op kortsluiting of brand
- losliggende putdeksels op de weg
Acuut gevaar
Is er sprake van acuut gevaar voor mens of dier? Bel dan de brandweer via 112.
Voorbeeld van acuut gevaar is:
- je kunt jezelf niet in veiligheid brengen
Bekijk ook de website van de brandweer over storm- en wateroverlast.
De gemeente
- Communicatie over overstromingsrisico’s buitendijks
- Het leveren van zandzakken
- Het beoordelen hoe veilig de situatie is tijdens hoogwater
- Crisiscommunicatie tijdens hoogwater
- Het herstellen van de openbare ruimte na hoogwater
De veiligheidsregio
- Een beleidsplan
- Een crisisplan
- Een rampenbestrijdingsplan
- Als de situatie groter wordt (bovenlokaal) dan neemt de veiligheidsregio de leiding. Bijvoorbeeld bij een grote overstroming
Waterschap
- Het geven van waarschuwingen over verwachte waterstanden
Het Deltaprogramma houdt zich bezig met het groter maken van de waterveiligheid in Nederland. Er is een apart deelprogramma dat zich bezig houdt met Rijnmond/Drechtsteden.